IVANA POVRAZNÍKOVÁ PO VYŠE DVADSIATICH EXTRALIGOVÝCH SEZÓNACH UKONČILA HRÁČSKU KARIÉRU

Niekdajšia mládežnícka volejbalová reprezentantka Ivana Povrazníková sa síce v tej seniorskej nikdy neobjavila, ale aj tak sa za vyše dvadsať odkrútených sezón zaradila medzi najvýraznejšie osobnosti našej extraligovej scény.

Po poslednom zápase série o 7. miesto na palubovke Brusna sa s ňou jej klub Hit UCM Trnava ako s hráčkou oficiálne rozlúčil s veľkou kyticou. Nechýbalo dojatie a možno ani slzička. Dobrá správa je, že 35-ročná rodáčka z Levíc pri trnavskom volejbale zostane i naďalej ako asistentka trénera extraligového áčka „O tomto kroku som uvažovala počas celej sezóny, ktorú sprevádzala hromada zranení a komplikácií. Definitívne som sa rozhodla asi pred dvoma mesiacmi. V Niké extralige sme nakoniec skončili siedme. Na krku s bronzovou medailou, ktorú sme získali pred rokom, by bolo končiť určite lepšie. Dúfali sme, že budeme bojovať aspoň o piatu priečku, ale preskočil nás Prešov,“ hovorí odchovankyňa PALAS VK LEVICE. Je možné, že na hráčskej súpiske pre istotu bude figurovať naďalej, volejbal však už bude vnímať iným pohľadom. Svojím spôsobom je medzi našimi volejbalistkami unikát. Najvyššiu súťaž u nás si zahrala v siedmich kluboch – postupne ŠG Nitra, Žilina, Pezinok, Spišská Nová Ves, UKF Nitra, Prešov a posledných päť sezón v Trnave. „Chcela som hrať a nie sedieť na lavičke. Možno aj preto som sa objavila v družstvách, ktoré neboli považované za favoritov a v tabuľke sa pohybovali nižšie,“ vysvetľuje Ivana, pre ktorú sťahovanie sa po celej republike nebol problém.

V sezóne 2008/09 si vyskúšala zahraničie, v Olomouci aj študovala a s klubom získala bronz z českej extraligy a striebro z Česko-Slovenského pohára. Veľa príležitostí však nedostala. Na Hanej si uvedomila, že chce hrať a to ovplyvnilo aj jej ďalší výber. V našej extralige sa celkovo tešila zo šiestich medailí – dvoch strieborných so ŠG Nitra 2008 a Spišskou Novou Vsou 2015 a štyroch bronzových s Pezinkom 2011 a 2012, Prešovom 2017 i s Trnavou 2023. „Najcennejší seniorský kov mi však v zbierke chýba. Každý športovec túži byť najlepší. Zlato som získala ešte ako kadetka i juniorka so ŠG Nitra,” zdôrazňuje usmievavá blondínka. V drese športového gymnázia a predchodcu COP si začiatkom roka 2004 ešte ako štrnásťročná odkrútila extraligovú premiéru. „Striedala som proti Komárnu, veľa to vtedy pre mňa znamenalo. Domáce zápasy sme tri roky hrávali vo Vrábľoch,“ pokračuje.

Najbližšie k extraligovému titulu bola v ročníku 2014/15. Spišiačky však s bratislavskou Sláviou EU vo vyrovnanej bitke prehrali štvrtý duel doma 2:3 a sériu celkovo 1:3 na zápasy. Bola to skvelá sezóna. Obdobie či klub, na ktorý najradšej spomína, sa jej však vyberá ťažko. “Všade mám svoje srdcovečky,” odpovedá diplomaticky. Po nevydarenej sezóne 2018/19 o volejbale naopak nechcela ani počuť, chcela ukončiť kariéru. Nečakane však prišla ponuka z Trnavy, kde odohrala uplynulých päť sezón. Posledné dve aj popri práci informátorky na poliklinike v Trnave. „Počas minulej bronzovej sezóny sme boli často v televízii, ľudia ma spoznávali i v práci. Bolo to príjemné. V Trnave sme spôsobili volejbalový ošiaľ. Klub výborne pracuje, prilákalo to aj mládež,“ hovorí.

Ivana volejbal hrala od ôsmich rokov, čo je dlhšie, ako vek jej spoluhráčok. Najdlhšie bez neho bola asi dva a polmesiaca pred predminulou sezónou, keď jej v lete operovali koleno. Väčšinu kariéry odohrala na poste univerzálky, ale v poslednom čase sa na ihrisku častejšie objavovala ako smečiarka. Pár zápasov dokonca odnahrávala, cudzí jej nebol ani blok. „Jediný post, na ktorom som neodohrala ani jeden extraligový zápas, bolo libero. V tejto sezóne som to mala prisľúbené vo štvrťfinále play-off, ale nakoniec sa to nezrealizovalo,“ bilancuje.

LÚČILA SA 22 BODMI

V rozlúčkovom zápase proti Brusnu v Slovenskej Ľupči 27. marca Ivana Povrazníková prispela k výhre Trnavčaniek (3:1) 22 bodmi a z hosťujúceho tímu ju vyhlásili za MVP zápasu. Priam symbolicky, v minulosti patrila k najviac bodujúcim hráčkam súťaže. V drese Prešova v sezóne 2016/17 skončila so 441 bodmi druhá za Máriou Kostelanskou (dnes už Žernovič) z Trnavy. V sezóne 2014/15 vrátane Ivany figurovalo v prvej desiatke hneď päť hráčok Spišskej Novej Vsi, v tej minulej v prvej päťke tri Trnavčanky.  

Autor: Pavol Kubiš, Denník Šport / Foto: Viktor Malý